'#Gold #Silver #Buff #Zibrit'

Sultan Tavuğu Özellikleri ve Menşei

24 Aralık 2018 Pazartesi4yorum

Sultan tavuğu, Türkiye ülkesinin sabit renkli milli süs tavuk ırklarından. Osmanlı Sultanları tarafından beslenen bu ufak tefek süs tavuk İngiltere'ye hediye olarak gitmesinin ardından tüm dünyaya dağılmış olup Anavatanı Türkiye'dir. İsim oluşturulurken Osmanlı devletinden izin alınıp adının Sultan Tavuğu olması kararlaştırılmıştır. Bu cins genellikle kafes tipi özel kümeslerde beslenir görsel ve şov amaçlı kullanılan bir cinstir. 1874 yılında Amerika 'da mükemmel ırklar arasında yerini aldı.
Facebook'dan alınan Sultan Tavukları Görseli


Sultan Tavuğu Fiziksel Özellikleri 


Sultan tavuğu ufak cinslerdendir vücudu tamamen tüylü bir yapıya sahip tavuktur. Bu tekli tüyler yapısında tepe sakal bıyık yapısı ve bol paçaları bu tavuk için farklı bir görsel oluşturmaktadır. Küçük şekilli v tarzı bir ibik sistemi vardır. Kulak memelerinde ufak beyazlık ayırt edici özelliktir.

Tüyleri tamamen üstünde oturduğunda yaşı gelip tüyleri dizildiğinde egzotik bir kuş türü olduğunu gözler önüne serer.

Sultan tavuğu ayaklarında gri ve beyaz renkler vardır 5 ayak parmakları mevcuttur. Yüz kısmı ibik bıdıklarıyla beraber kırmızı bir yüz olduğunu gösterir. Genellikle 3 ana renk vardır bunların en baskın olanı Beyaz renkli Sultan bunun yanında en net renk ise Siyah renkli Sultan şov olarak beslenenler genelde Gri renkli Sultanlar mevcuttur. Sultan Tavuğu ufak tefek ırklar arasında kendini benimsetmiştir. Ortalama olarak Sultan horozları ağırlıkları 3 kiloya kadar gelebilir tavuklar ise 2 kilo olabilirler en ufak boylarında ise durum farklıdır bu boylarda horozlar 0.75 gram tavuklar ise 0.500 gram kadar gelirler.


Sultan Tavuğu Davranış Mizaç Özellikleri 


Sultan tavukları çok sakin bir yapıya sahiptir. Evcil olması nedeniyle uysal ve dost canlısı yapıya sahip bir kuş türüdür. Hem horozları hemde tavukları eğitilmesi çok kolaydır bu sayede kolay idare edilebilirler. Bahçelerde harika süs tavukları olarak gösteri yapabilirler. Özel yemleme yapılması gereken bir cinstir.

Sultan tavuğu özel bakım gerektiren kuşlardandır uzun tüy yapısı nedeniyle kuru ve temiz kümeslere ihtiyaç duyarlar. Sultan tavukları yılın belirli zamanları yumurta yaparlar bu yüzden yumurtacı bir cins  değildir. Yumurtaları orta büyüklüktedir, Civciv olduğu zaman naziktir uzun zaman alan büyüme sürecine sahiptir.

Eşleştirilme süreçlerinde Sultan Tavukları çiftleşirken kafes sistemine ihtiyaç duyulur iyi bir folluk gereklidir.

Bu makalede Zibrit.com için hazırlanmış Sultan Tavuğu özelliklerini okudunuz. Keyifli okumalar dileriz.
#Sultan Tavukları 


SOSYAL MEDYA PAYLAŞIM :

+ yorum + 4 yorum

24 Aralık 2018 10:46

Sultan птицы, национальная фиксированного цвет декоративных пород кур страна Турции. После его прибытия в этом небольших подарках декоративных куриных разбросан по всему миру в Англию является родина Турция питается османскими султанами. Когда имя было создано, было решено получить разрешение от Османского государства и стать именем султана Цыпленка. Эта порода обычно используется в частных домах решетчатого типа и используется для визуальных и выставочных целей. В 1874 году Америка заняла свое место среди совершенных гонок.

24 Aralık 2018 10:47

سلطان الطيور وطني الزينة البلاد سلالات الدجاج ثابت اللون من تركيا. بعد وصوله إلى هذه الهدايا الصغيرة دجاج الزينة منتشرة في جميع أنحاء العالم إلى إنكلترا هو الوطن يتغذى تركيا من قبل السلاطين العثمانيين. عندما تم إنشاء الاسم ، تقرر الحصول على إذن من الدولة العثمانية وتصبح اسم دجاج السلطان. يستخدم هذا الصنف عمومًا في البيوت الخاصة من النوع الشبكي ويستخدم لأغراض العرض البصري. في عام 1874 ، أخذت أمريكا مكانها بين السباقات المثالية.

25 Aralık 2018 00:00

Merhaba. İlginç bir bloğunuz varmış. Bu tavuk türlerini ilk kez duyuyorum. Sultan tavuğu çok sevimli görünüyor.:) Teşekkürler bu yararlı bilgiler için.

25 Aralık 2018 00:13

Merhaba Gülhan hanım yorumunuz için öncelikle teşekkür ederiz. Kanatlı cinslerini tanıtan bir blog olma yolunda ilerliyoruz. Sultan tavuğu gerçekten göz alıcı harika bir ırk üstelik Türkiye menşeilidir.

Yorum Gönder

Bu konuya yorum yaparak görüş öneri ve desteklerinizi ekleyebilirsiniz. Bizim için yorumlarınız önemli. Www.Zibrit.Com Ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder.

 
Support : Zibrit Tavugu | LİNK | Proudly powered by Blogger