'#Gold #Silver #Buff #Zibrit'

Otomatik Eğimli Folluk Kullananların Dikkatine

21 Aralık 2018 Cuma1yorum

Merhaba Kanatlı dostları bu yazıda 'Otomatik Eğimli Plastik veya Galvaniz  Akıllı Folluk' için eleştiri niteliğinde yorumlama paylaşacağım. İlk önce eğimli folluk özelliklerinden bahsedeceğim.
Akıllı folluklar kümeslerde hem görsel açısından kümesinizin güzel görünmesini sağlayan buluşlardandır. Bir kaç göz olmasından bir kaç tavuk için aynı anda yumurta yapmasına olanak veriyor, ızgaralı olması nedeniyle temizlik ve hijyenik bir ortam oluşturur kolay sökülüp takılmasından dolayı çabuk temizlenebilir. Tavukların yumurta yeme gibi huyları varsa yumurtaları yiyemezler ve yumurtalar temiz bir şekilde kalır. Fare gibi hayvanların yumurta çalması ve zarar vermesi bu durumda olanaksızdır. 

Şimdi bir kaç çeşit Otomatik folluk resimleri paylaşacağım Folluklar - Plastik ve Galvaniz karışık


Galvaniz akıllı folluk 

Galvaniz ve Plastik karışık otomatik follukİşte akıllı otomatik Galvaniz ve plastik folluklar bunlar salma tavukçuluk yapanların özellikle işine çok yarayan bu ürünler için eleştirici yazıma geliyorum, neden mi eleştiri mayetinde bu yazıyı yazıyorum çünkü ürünlerin geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Kendim salma tavuk beslediğim için kanatlı dünyasının bir çok sorunlarına bende dahilim ve bu dünyanın gelişmesi ve geliştirilmesi için bu blogu açtım ve yazıyorum.

Otomatik Follukların şu anda bir olayı hariç her şeyinin çok güzel olduğunu belirteyim. O bir olay ise tavuk folluğa girdiği anda yumurta yaptığında aşağı doğru eğim olduğu için arada ki gözde yumurtalar toplanıyor işte bu toplanma sırasında oluşan sorun eğimli yolu giderken oluşan zedelenmedir. Bu özellikle kuluçkalık yumurta yapanlar için sorun oluşturmakta, kuluçkalık yumurta yapanlar bilirler yumurtanın zedelenmemesi lazım işte bu yüzden otomatik akıllı follukların yumurta biriktirme bölümüne giderken zedelenmemesini sağlayacak geliştirmeler gereklidir.

Otomatik follukların geliştirilmesi için bu bölgelerin yumuşak bir cisimle çevrelenmesi gerekir örneğin yumurtanın yol aldığı yer boya fırçaları ucunda ki gibi kıllarla döşenmeli yumurta giderken yavaşlamalı diğer yumurtaya çarpma olasılığını en aza indirmeli ve en uçtaki bölgeye kavuçuk veya yumuşak plastikle çevirmeli yumurta çarpma yaşamaması için.

Yumurtanın ilk indiği yol kıllarla döşenmeli 
Yumurta indiği yolun sonunda kavuçuk yada yumuşak plastikle durdurulmalı

Neden bu yazıyı yazma gereği duyduğuma gelirsek, bir arkadaşımın kümesinde bu follukları gördüm ve memnun olup olmadığını sordum, bu follukları aldıktan sonra kuluçka makinesinden verimli çıkım alamadığını belirtti ya makinede sorun yada horozlarda sorun olduğunu söyledi bende yardımcı olmak için bazı bilgiler vererek cevaplamasını istedim

Gözlem sürecinde neler yaptık 
İlk önce horozların çiftleşme yapıp yapmadığını gözlemledik horozlar normal olarak işlevini yapıyorlardı.
Kuluçka makinesinin hijyenik olup olmadığını kontrol ettik ve koku oluştuğunu fark ettik yumurtaların bozulduğunu patlama olduğunu gördük ve kalibrasyon ayarlarını kontrol ettik kuluçka makinesi normal kalibrasyonda içini dezenfekte ettik
Yumurtaları ışıkla kontrol ettik yumurtaların çatlama oluştuğunu fark ettik bu çatlama nedeniyle makinede yumurtaların bozulduğunu anlamış olduk.
farklı yerlerde baktığımız tavukların yumurtalarında çıkım normal oldu.

Akıllı folluk kullananlarda bu sorunla karşılaşanların bu şekilde önlem alması diğer folluk üretenler için bu konularda geliştirme yapılmasını tavsiye ediyoruz.


Bu makale Zibrit.com için hazırlanmıştır.
SOSYAL MEDYA PAYLAŞIM :

+ yorum + 1 yorum

Adsız
21 Aralık 2018 05:54

Bu sorun bende de oldu. Yumurtalar bir birine çarpıp oluyor

Yorum Gönder

Bu konuya yorum yaparak görüş öneri ve desteklerinizi ekleyebilirsiniz. Bizim için yorumlarınız önemli. Www.Zibrit.Com Ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder.

 
Support : Zibrit Tavugu | LİNK | Proudly powered by Blogger