'#Gold #Silver #Buff #Zibrit'

Kırmızı Bit Tavukların Korkulu Rüyası

5 Temmuz 2018 Perşembe1yorum

Öyle bir canlı ki 'Kırmızı Bit' çoğu ilaç ve dezenfekte fayda etmiyor. Kümeslerin korkulu rüyası, bu bitler tavukları bitiriyor. Değişik isimlerle anılan bu canavar Gece biti, örümcek biti, kırmızı bit, katil bit, arsız bit bu lakapları boşuna değil,  tavuk besleyenler başına gelince anlar bu illet canlıyı.
Kırmızı bit can alıyor. 


Bir gecede binlerce oluşabilir ! 

Bit öyle bir canlı ki mutasyon görmüş, tavuk katili. Ufak tefek boyutuyla koca tavukları bir gecede öldürür sabaha karşı şoka girersiniz. Kırmızı bitler bir gecede binlerce olabiliyor dikkat edilmezse kümesinizde canlı hayvan kalmayana kadar bir vampir gibi kan emerler.

Kolay kolay temizlenmez bu bitler 

Kümes kırmızı bit tarafından kuşatıldı ise işiniz biraz zor. Sosyal medya üzerinde paylaşım yapan yüzlerce hobici arkadaşımız bu bitlerle uğraşmanın ne kadar zor olduğundan bahsediyor. Tavukları ilaçlı su ile banyo ettirdiniz, kireç döktünüz, kümesi dezenfekte ve temizliğini yapsanız da kurtulmuş sayılmazsınız. Mücadeleniz günlerce sürebilir, hatta haftalarınızı temizlikle geçirebilir bu zaman zarfında çoğu kanatlı dünyasını değiştirmiş olur. 

Kırmızı bit bir katil grubu 

Tavuklarınız'dan tutun yumurtalara kadar zarar verir. Bir binlerce oluşması nedeniyle, coloniler halinde saldırı yaparlar. Tavuklar kümese girdiği anda, harekete geçerler beklenmedik görüntüler ortaya çıkar. Yumurtalar folluk'tayken üzerinde bir çok bit görmeniz mümkün. Kırmızı bitler yumurtaları emerler ve kuluçkaya koyulan yumurtalar civciv çıkması zorlaşır. Öyle bir saldırı yaparlar ki tavuk gece follukta kalsa bir grup kırmızı bitin saldırısına uğrasa sabaha ölü yada can çekişir halde bulmanız mümkündür diğer günlerde bütün tavuklarınız aynı hali alırlar. Kırmızı bitlerden nasıl kurtulunur ? aaaaaaaaaaaaaaaaaa

Kümes kış sezonu biter bitmez ilaçlanıp dezenfekte edilir ki herhangi bir parazit oluşması başından engellenir. Sönmüş kireç devamlı bir şekilde kullanılıp devamında ilaçlama yapılmalıdır. Mümkünse bu süreçte tavuklarda ilaçlanmalı. Orman mamulü ürünler yani tahta osb plaka gibi ürünler yuvanlanmaları ve saklanmaları için ideal ortamlar oluşturmaktadır eğer kümes bu şekildeyse tavsiyemiz plastik tarzda boyalarla boyamanız olacaktır delikli ortamlar saklanmaları  ve üremeleri için elverişli hale geliyor. Beton tarzı kümeslerde, sıvalarında deliklerinin alçı yada boya ile kapatılması gereklidir. Bu önlemler alındıktan sonra veteriner tavsiyeli ilaçlarda takviye yapılmalı ve vitamin destekleri verilmeli ki yakalanma durumunda hayvanların dayanıklı olması gerekmektedir. 

Tavsiye edilen Bit ilaçları: Canhiper, Ziraatçılardan tavsiye ilaçlar, Mazot, etil alkol, Prmite, K-othrine, crysamed, bilotic, biyofilibron, Kırmızı Gece Biti için tedavi yöntemleri için bilgilendirme makalesi. 


SOSYAL MEDYA PAYLAŞIM :

+ yorum + 1 yorum

6 Temmuz 2018 00:23

bir gün kumese girdiğim zaman bir kaşıntı aldı beni bir baktım ki değişik bir canlı bit değildir diye düşünmüş pek önemsememiştim ertesi gün tavuklar bitkin halde dışarıda geziyor neredeyse bayılanlar oldu hasta oldular sandım 2 gün sonra kümeste 4 tavuk bu bitler yüzünden öldü. Kumese ilaç sıktım 5 günde anca temizledim beton olduğu için birazda kolanya döktüm ateş yaktım en etkilisi de bu oldu 5 tavuk bit yüzünden telef oldu aynı sorunu yaşayan hobici arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum

Yorum Gönder

Bu konuya yorum yaparak görüş öneri ve desteklerinizi ekleyebilirsiniz. Bizim için yorumlarınız önemli. Www.Zibrit.Com Ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder.

 
Support : Zibrit Tavugu | LİNK | Proudly powered by Blogger