'#Gold #Silver #Buff #Zibrit'

En verimli yumurtlayan tavuk hangisi

17 Temmuz 2018 Salı3yorum

Tavuk deyince aklımıza direk yumurta gelir, Bir tavuğun yumurta yapması onu değerli yapar. Tavuk besleyen kişilerin genellikle hangi cins tavukların daha çok yumurtlayan olduğunu bilmek ister. Hobi olarak veya ticari olarak tavuk beslenir, hangi seçenekte olursanız olun yumurta bu işin verimidir yumurta olmazsa olmazdır bu yüzden en çok yumurta verimi olan tavuk en değerli tavuktur.

Tavuklar her gün nasıl yumurta yapar - Tavuktan her gün nasıl yumurta alınır ? 

İşte bu soruyu sorduğumuzda tavuklardan her gün yumurta almayı başarabiliriz. Tavukların cinsini tanımak bize cevapları teker teker verir. İşin aslı tavuk beslemek isteyen arkadaşların tavuklar hakkınnda fayda var işte bu nedenle Zibrit.Com var.  Örnekler vererek bu durum süs tavuğu cinslerinden her gün yumurta alamazsınız belirli dönemler haricinde yumurta vermezler, bu durum önemli bir faktördür yani yumurta tavuğu olarak tabir edilen tavukları beslersek yumurta alımımız daha çok olur.

      Bu sebeplerden dolayı her gün yumurta almayı hedefleyen kişinin başlangıç yaparak elde ettiği sonucu yazılı olarak bu konuda paylaşalım. Tavuk besleyen arkadaşımızın adı Ali olsun. Ali bey yumurtanın faydalarını bir yerden öğrendi ve artık kendi bahçesinde tavuak besleyerek organik yumurta elde edecek kendisi ve ailesine bu yumurtaları yedirmek istiyor. A'dan Z'ye en iyi şekilde beslenilen tavuklardan yumurta almak için yol haritası. 

Tavukların yumurta rekortmeni olması için bazı püf noktalar

 • Kümesimizi rahat ve ferah bir şekilde yapmak gerekir . içi ve dışı yazın serin kışın sıcak ve folluklar rahat olmalıdır.
 • Alacağımız civciv veya tavukları 100%100 yumurtacı cinsler seçmeliyiz.
 • Yemlemek için çeşitli yemler kullanmalı mümkünse toprak ve yeşillik görmeli. 


  Yumurtacı tavuklar olarak tabir edilen cinsler 

  • Ticari yumurta üretimi yapan çiftliklerden alınan hibrit cinsler. Atak-s ve Lohman 
  • Ligorin - Beyaz renkteki beyaz yumurtasıyla meşhur yumurtacı cins
  • RIR - Hibrit cinsler üretmek için horozu kullanılan orjinal yumurtacı cins 
  • Australorp -  Kahverengi iri yumurta yapar yıllık bazda yumurta ve karatavuk olarak geçer
  • Amrock - Renkli görseli olan yumurtacı cins mavi beyaz zebra diyede bilinir.
  • Sussex - iri yumurta ve etlik olarak beslenen ender cinslerden 
  • Plymouth Rock - Kahverengi tonlarda iri yumurta yapmasıyla meşhurdur.   Zibrit.com en verimli yumurta tavukları hakkında giriş için arama kelimeleri : En çok yumurta yapan tavuk, yumurtacı tavuklar, her gün yumurta yapan tavuklar, yumurtacı cinsler, hangi cins tavuk çok yumurta yapar, yumurta tavuğu


  En verimli yumurtacı ırklar hakkında ki bilgilendirme amaçlı yazdığımız makalede, Tavuk cinsinin seçimi ve yaşam ortamının iyi olması sağlanması durumunda yüksek oranda yumurta üretimi söz konusudur. Kendinize ve çevrenize yumurta üretmek isterseniz yukarda ki ırklardan herhangi birisini seçebilirsiniz sıralamaların herhangi bir önemi yoktur. Zibrit.com olarak tavsiye edeceğimiz Ligorin cinsi tavuklardır kümeslerimizde bulunan bu cins az yem ile yumurta oranı yüksek bir ırktır gözü kapalı tavsiye ederiz. 
  SOSYAL MEDYA PAYLAŞIM :

  + yorum + 3 yorum

  ahmett
  17 Temmuz 2018 05:03

  Ben yumurta için sussex besliyorum yaşlanınca kesiyorum etlik olarak da yumurta olarakda iyi bir cins zaten tavsiyenizde de var bilgili paylaşımınız için teşekkür ederiz

  20 Aralık 2018 08:31

  Ligorin tavuk ismini duydum. Verimli bir yazı olmuş.

  20 Aralık 2018 16:54

  Teşekkür ederim Yusuf bey . #Ligorin tavuklarını tavsiye edebiliriz. gayet iyi bir fabrika gibi çalışıyorlar.

  Yorum Gönder

  Bu konuya yorum yaparak görüş öneri ve desteklerinizi ekleyebilirsiniz. Bizim için yorumlarınız önemli. Www.Zibrit.Com Ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder.

   
  Support : Zibrit Tavugu | LİNK | Proudly powered by Blogger