'#Gold #Silver #Buff #Zibrit'

Yumurtada çıkım oranı ve döllenme sorunu

25 Haziran 2018 Pazartesi4yorum

Sıkça sorulan sorulan arasında Horoz ve Tavuk arasında ki eşleşme yumurta çıkım oranı ve döllenme sorunu ile alakalı. Yumurta döllenme ve çıkım oranını arttırmak için yapılması gereken bilgileri sıralayacak konu ile alakalı destek olacağız.


Çıkım oranı düşük döl sorunu nasıl oluşur diye merak ediyorsunuz bu yazıyı okuduğunuza göre işte size net cevaplar. Süs tavukları narin ve nadir hayvanlardır bir o kadar da uysal işte bu da bir etken nazik davranma biçimi nedeniyle tavuklara baskı kuramaz ve tavuk istemezse horoz dölleme yapamaz yumurta çıkım sorunuyla karşılaşır bu sorunla karşılaşmamak için çoğu ırklarda sunni dölleme yapılır horozdan spermler alınır tavuğa şırınga veya benzeri ürünlerle yapılır bu sayede yumurta da döllenme sorunu çözülür. Yumurta da ki çıkım oranına döllenme sorun olduğu için diğer etkenler ise strese giren horoz veya tavukların etkin çiftleşememesi başta gelir kötü kümes şartları dar yapılmış kafeslerde sorun meydana getirir.

Diğer yumurta dölleme sorunu arasında tavukların tüy dökümü sırasında meydana gelir. Tüy dökümü sırasında döllenme sorunu meydana gelmemesi için tavukların popo kısımlarını tıraş etmek gerekir, tıraş edilen tavuklarda horozların dölleme imkanı daha çok olur. Bu sorun bir çok tavuk cinsinde meydana gelmektedir.

Bir başka döllenme sorunu ise tavuk ve horozun birbirine alışması ile meydana gelir bu sorunu aşmak için bazen tavukları ayrı bölümlerde tutarak horozun şevkini arttırmak gerekir bu işlem sayesinde horoz tavuklar aşırı şekilde ister ve çıkım oranına katkı sağlamış olursunuz.

Genel sorun iyi beslenme ile alakalıdır, Bir çok tavuk kafeslerde beslenirken sade yemler ile beslenmektedirler bu yemleme şekliyle horozların sprem oranları düşük kalmaktadır. Tavuklar ve horozlar yeşillik dediğimiz besleme ile yemlenirlerse daha yüksek oranlara kavuşur yanı sıra bol protein şart. Bu yemleme şekline örnek olarak haftada iki kere çoban salata yaparak horozlara yedirilmeli protein olarak ise un kurdu, solucan gibi canlı yemler çiftleşme açısından önemlidir bu sayede döllenme oranı yükselir yumurtalardan çıkım oranı artar.

Bu makalede Horozların sprem oranı nasıl arttırılır, yumurtada ki döl oranı nasıl yükseltilir, civciv çıkım oranı nasıl yükseltilir sorularına cevaplar aranmıştır. 


SOSYAL MEDYA PAYLAŞIM :

+ yorum + 4 yorum

İspenç KuLüp
25 Haziran 2018 23:35

Ben tavuk ve horozlarım için canlı un kurdu alıyorum bu sorunu böylelikle çözüyorum tavsiyeleriniz için teşekkür ederiz.

Wyandot BesLeyen Adam
1 Temmuz 2018 01:20

Yumurtalarda çıkım oranını düşüren faktörlerden biriside kümes ilaçlaması yumurtalara gelen ilaç ve yumurtalıklarda kalan ilaçlar daha civciv oluşmadan ölümüne neden oluyor bu yüzden ilaçlama yaparken dikkat etmek şart herkese bol maşallahlı çıkımlar diliyoruz

6 Temmuz 2018 00:15

kenevir kullanmak da iyi geliyormuş yumurtaya doğru mu acaba

20 Aralık 2018 17:12

Kenevir yemesi horoz ve tavuğun tabii ki iyi gelir.

Yorum Gönder

Bu konuya yorum yaparak görüş öneri ve desteklerinizi ekleyebilirsiniz. Bizim için yorumlarınız önemli. Www.Zibrit.Com Ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder.

 
Support : Zibrit Tavugu | LİNK | Proudly powered by Blogger