'#Gold #Silver #Buff #Zibrit'

Türkiye Milli Gurur tavuklari

16 Haziran 2018 Cumartesi2yorum

Milli Gurur Tavuklar

Türkiye'miz doğal bir cennet ve doğasının genişliği dört mevsimin yaşanması nedeniyle bir çok kanatlı türüne yerli ve göçebe olarak ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu insanının tavuk besleme gibi bir güzel adeti olması ise bu konuda canlı bir potansiyel eoluşturmakta. Büyük şehirler dahil olmak üzere Türkiye'nin tüm illerinde tavuklar beslenilmek te. Kanatlı dünyasının ülkelere özgü cins tavukları olduğu bilinmektedir Türkiye'nin şehirlerine özgü yetişen birden fazla cins tavuklar vardır. Tavukların ticari ve hobi olarak beslenilmesi büyük bir gelir ve gider dengeside oluşturduğundan önemli bir konudur. Bu yazıda bahsetmek istediğimiz Türkiye topraklarında yetişen Milli Gurur Tavuklar işte bu tavuklar yüzde yüz yerli. 


Yerli ve Milli tavuklar 

Birinci sıramızda yer alan Sultan Tavukları : Kökeni Türkiye olan 'Sultan tavuğu' Osmanlı hanedanlarının özel olarak beslediği ırktır adının alınması Padişahların hobi bahçelerinde gözde bir canlı olmasından kaynaklıdır. Sultan tavukları sakin yapıları nedeniyle kapalı ve açık olarak beslenmeye elverişli eder. Ender ve nadir bir cins olan tavuk temiz bir kümes alanı olması görsel açıdan onun için önemlidir Sultan tavukları bacaklarında uzun paçalar bulunduğundan kirlenmeye müsaittir. Genel olarak bilinen renk Beyazdır bunun yanı sıra - Siyah Sultan - Kırmızı tonlarında Sultan - Kül rengi Sultan  - gibi renklerde bulunmaktadır bunlar tamamen Hobi amaçlı besleyenlerin renk denemeleriyle oluşturulmuş renkleri farklı cinsleri aynı Sultan tavuklarıdır. 

İşte bahsi geçen 'Sultan Tavuğunun' resimlerinden bir tanesi 

Osmanlı Sultan Tavuk

İkinci sırada Ötüşüyle ünlü Denizli Tavukları : Türkiye'nin Denizli iline özgü bir ırk 'Denizli Tavuğu' Milli tavuğumuz Denizli tavuklarının horozları ötüşleri nedeniyle ilgi görürler. Bu yerli tavuk ötüşü ve görsel boyutları nedeniyle hemen tanılınır.Tavuk ve horozların dik duruşları vardır boyun ve bacakları uzun arka tampon kısadır bacak renkleri koyu gridir göz çevresi sürmelidir siyah bir çizgi vardır. Farklı bir yerden alıntı alarak detaylı bir anlatımı paylaşıyorum. Anlatım yazılı değil resim olarak paylaşılmıştır.
Denizli Tavuk Horoz özellikleri 1 
Milli Tavuk Denizli Tavuğu özellikleri anlatımı Resimli


Milli gurur tavuğumuz denizli özellikleri resimli anlatım 2 


3ncü sırada Gerze ve hacıkadın olarak bilinen milli ırkımız : Türkiye'de Karadeniz bölgesine özgü genellikle Amasya ve Sinop civarlarında halk tarafından beslenen yerli bir ırktır Gerze tavuğu. Orjinal renk siyah olan bu kanatlının belirgin özellikleri aynı bir çok renk oluşturulmuştur hobiciler tarafından fakat orjinal olarak bilinen siyah renkli olanıdır. İbiklerinin V şeklinde oluşu ayak renklerinin siyah fakat teninin beyaz olması et tavukları ve görsel tavuklar sınıfında dır senelik 90 adet yumurta veren Gerze tavukları yumurta verimi açısından düşüktür. Genellikle hobi amaçlı beslenir bazı Kanatlı dernekleri bu türü koruma altına alıp üretimini yapmaktadırlar Irk günümüzde yok denilecek kadar azdır. Hobi olarak tavuk besleyenlerin  bu ırkı kümeslerinde bulundurmaları ırkın devamı için yararlı olacaktır. 

işte Sinop Gerze Hacıkadın horoz ve tavuk fotosu sizin için 

Sinop Gerze Hacıkadın Tavuk görseli 
Ve son olarak Ticari tavuk için Türkiye'ye özgü bir et tavuğu ' Türk Tavuk T ' dir. Yemeklik üzere üretilen etlik tavukların çiftliklerde üretilmesi için melezleme bir çalışmadan ortaya çıkan bu ırk Türkiye'nin etlik tavuk pazarına girişi için bir bilettir, Etlik tavuk üreticisi dünyada üç ülke vardı artık dördüncü olarak Türkiye bu pazar Türk Tavuk T ile giriş yaptı. Türk tavuk t ülkemize hayırlı olsun. 

Bu makalede Türkiye'nin milli tavukları hakkında bilgilendirme makalesi yazılmıştır. Yazı bilinçlendirme ve yerli üretimin oluşturulmasını tavsiye etmek amacıyla yazılmıştır. Tanıtımı yapılan ırklarımız Sultan Tavuk, Denizli Tavuk, Gerze Tavuk, Türk Tavuk T için sahip çıkılması ve hobi olarak besleme aşaması için bilgilendirme yapar. 


Yerli ve Milli Tavuklar makalesi 1 
SOSYAL MEDYA PAYLAŞIM :

+ yorum + 2 yorum

Mehmet Başkan
17 Haziran 2018 13:51

Milli tavuğumuz Sultan cinsini çok seviyorum bence tavukların Sultanı olduğuna inanıyorum

23 Aralık 2018 00:59

Milli tavuğumuz Gerze tavuklarının ibikleri çok dikkatimi çekiyor.

Yorum Gönder

Bu konuya yorum yaparak görüş öneri ve desteklerinizi ekleyebilirsiniz. Bizim için yorumlarınız önemli. Www.Zibrit.Com Ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder.

 
Support : Zibrit Tavugu | LİNK | Proudly powered by Blogger