'#Gold #Silver #Buff #Zibrit'

Zibrit & Sebright

19 Aralık 2018 Çarşamba8yorum

Zibrit tavugu görsel olarak yetiştirilen en ilginç hayvanlardan birisidir. Renk ve desen yapısıyla bu özel minyatür grubunda ki daha farklı bir yer edindiriyor. 

Hobi kümesçiliğinin vazgeçilmezi olan Zibrit ırkı küçük bir yapıya sahip olmalarına rağmen büyük cinsleriyle bire bir özellikleri vardır. Eşini korur civcivlerini büyütür dış tehlikelerde uyarı sesini verir yem bulduğunda çağırır. Küçük olmasına rağmen diride bir hayvandır. 

Zibrit tavuk özellikleri topladığımız bilgiler 

Bir çok web kaynağında ırkın ingiltere doğumlu olduğunu söylüyorlar fakat benim araştırmalarımda hayvanın japonya kaynaklı olduğu japon kraliyet ailelerinin beslediği bir tür olduğu savaş sonrasında başka ülkelere dağıldığı ingiltere de geliştirilmeye alındığı söylentisi bir tarihçi ve hayvansever tarafından söylenince pek de inandırıcı. Standartlar birliğinin oluşturulduğu ABD bu türü tamamen ayrı bir ırk olarak kabul etmiştir. 

Irk yumurta özellikleri 80 ile 100 arasındadır bu sayı çok az olduğu için genellikle üretim amacıyla kullanılır normal üstü şartlar ile yani civciv büyütme ısılı ve ışıklı kafeslerde büyütülmelidir civcivler ilk çıkımlarında çok narin ve nazik olurlar başka kuluçkalar ile üretimi pek zordur üreme yaşı 4 ile 6 ay arasında gerçekleşir. Kuluçka süresi diğer tavuklarla aynıdır 21 gündür. 

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIM :

+ yorum + 8 yorum

Zibritçi
9 Haziran 2017 16:42

Minyatür gruba giren zibritler popüler bir süs tavuğudur. Kuyrukları yukarı doğru kalkık göğüsleri hafif öne çıkıktır. Zibritlerin vücudu dantel gibi çerçeveli tüylerle kaplıdır bu tüylerin bulanıklığı hatadır. Zibritler oldukça aktif ve hareketli bir yapıya sahiptir.

Zibrit özellikleri
9 Haziran 2017 16:43

ANAVATANI:..................... İngiltere.
TARİHÇE:.................................. İlk Zibrit 1810'larda Sir John Seabright tarafından getiştirilmiştir.Fakat ırkın tam olarak oluşması biraz zaman almıştır ve ilk zibrit klübü 1815 te kurulmuştur.1874 yılında Amerikan standartları tarafından ayrı bir cins olarak kabul edilmiştir.
ALT TÜRLER:
-Altın Zibrit.
-Gümüş Zibrit.
ÖZELLİKLER:...................... Erkek 750-850 gr , dişi 600-650 gr civarındadır. Tamamen süs için üretilen bir ırktır.Gövdedeki desenler görülmeye değerdir.
KAFES ORTAMI:.................. Tel tabanlı 1m2 kafes yada 2m2 toprak tabanlı kafes.
BESLENME:.......................... Civciv ve yarka iken etlik piliç yemi daha sonra yumurta yemi ve taneli yemler (darı,buğday.yulaf gibi).Yeşillik unutulmamalı ve banyo için kum kabı konulmalıdır.
ÜREME YAŞI:........................ 4 ay.
ÜREME ZAMANI:.................. Uygun ısı ve ışıkta tüm yıl boyu.
YILLIK YUMURTA SAYISI:.. 60-100 adet.
KULUÇKA SÜRESİ:............... 19-20 gün

29 Haziran 2017 21:22

çok sevimli bir kanalı cinsi

11 Haziran 2018 19:49

Zibrit Japon tavuğu olduğu bilinmesinin yanında Anavatana İngiltere olarak ta kayıtlıdır.
1600 lü yıllarda Japonyada Krallar tarafından beslenen bu hayvan 1800 lü yıllarda İngiltere 'de geliştirilmiştir. 1874 yılında ABD tarafından lisanslanıp ayrı bir ırk olarak kabul edilmiştir.
Sıfır boy bir hayvandır renk özelliği ve boy özelliği ile ilgileri üzerine çeken çevik bir hayvandır Zibrit hayvanı küçük olmasına rağmen üç boy yani en büyük boy olan bazı cinslere bile önder olabilir kendini kabul ettirebilir olması onun çok cesur bir hayvan olduğunu gösterir. Zibrit Renk olarak Buff Zibrit Silver, Gold dark white olarak adlandırılırlar. Bu tavuklar yıllık olarak 60 ile 150 arasında yumurta yaparlar kafes ortamında yada salma olarak beslenebilirler beş aylıkken üreme yaşına girmiş olurlar yada yumurta yaparlar desenleri görülmeye değerdir. İbik yönü de değişiktir Gül ibik denilen bir ibik vardır.
Gümüş zibrit Beşiktaşlı 'lar tarafından çok seviliyor.
Gold zibrit Beykoz taraftarı tarafından seviliyor.
Dark zibrit sert kişilikli insanların ilgisini daha çok çektiği biliniyor.

Silver Zibrit - Gümüş Zibrit
Gold Zibrit - Altın Zibrit
Dark Zibrit - Siyah Zibrit
Buff Zibrit - Sade sarı zibrit
White Zibrit - Beyaz zibrit

19 Temmuz 2018 21:09

Zibrit kanatlılar arasında harika egzotik bir kuş.

20 Aralık 2018 17:21

zibrit tavuğu ilk defa duydum adını paylaşım güzel saolun :)

20 Aralık 2018 23:22

Zibrit tavuğu görsel olarak beslenecek en nadide kanatlılardandır. Yorumunuz için teşekkür ederim Yasin bey

ZİBRİT
21 Aralık 2018 03:42

Sebright türü, üretiminin zorluğu ile bilinen bir tavuk türüdür. Sebright tavuğu günümüzde bilinen en eski Britanya kökenli tavuk türü olup horozları bilinen horoz tipolojisinde olmayıp horozunu genellikle tavuklardan ayırmak zor olur. Ne klasik bir yumurta tavuğu nede etçil bir tavuk türü olmayıp temelde üretilmesinin zorluğu ile bilinen bu güzel tavuk cinsi bir şov tavuğu kabul edilebilir.

Yorum Gönder

Bu konuya yorum yaparak görüş öneri ve desteklerinizi ekleyebilirsiniz. Bizim için yorumlarınız önemli. Www.Zibrit.Com Ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder.

 
Support : Zibrit Tavugu | LİNK | Proudly powered by Blogger